Мониторинг на плаващи отпадъци във водите пред българския бряг на Черно море в периода 18-27.09.2018 г .
Д-р Димитър Беров, ИБЕИ-БАН
Метод на наблюдение
През първият ден на предизвикателството, 18.09.2018 г. направихме 11 наблюдения в акваторията между Дуранкулак и гр. Варна, с обща дължина на трансектите от 25 км и обща площ от 0.5 км2. През вторият ден от предизвикателството, 19.09.2018 г. , в акваторията между гр. Варна и гр. Бяла бяха направени 5 наблюдения, с обща дължина на трансектите от 8 км и обща площ от 0.16 км2. На 20.09.2018 поради изключително бурното море (5-6 по скалата на Бофорд), наблюдения не бяха извършвани. Допълнителни наблюдения бяха извършени и на 22.09.2018 г. от борда на малък плавателен съд в акваторията между гр. Созопол и гр. Бургас – 4 трансекта с обща дължина от 16 км и площ от 0.16 км2.
Морски условия по време на наблюденията
Морските условия по време на наблюденията не бяха “идеалните” за прилагане на този метод. Вълнението по Северното Черноморие на 18.09 и 19.09 варираше между 1 и 4 бала, придружено със СИ вятър със скорост между 5 и 15 m.s-1. Наличието на вълни, пяна, а и на силни отблясъци от слънцето по всяка вероятност не ни позволиха да забележим всички плаващи около плавателния съд отпадъци. Силните СИ-И ветрове в дните преди и по време на предизвикателството генерираха повръхностни течения с предоминантна посока З-ЮЗ, от открито море към българският бряг на Черно море, което по всяка вероятност е довело до транспорт на голяма част от намиращите се там в предходни дни и седмици морски отпадъци към плажовете и скалисти брегове по крайбрежието ни.
Сила и посока на повърхностните морски течения
Фиг. 1 Сила и посока на повърхностните морски течения на 16.09.2018 (осреднени дневни стойности) – два дена преди предизвикателството. Силно изразен пренос на водни маси от открито море към брега. (данни от портала Copernicus Marine)
Фиг.2 Сила и посока на повърхностните морски течения на 17.09.2018 (осреднени дневни стойности) – ден преди предизвикателството. Силно изразен пренос на водни маси от открито море към брега. (данни от портала Copernicus Marine)
Фиг.3 Сила и посока на повърхностните морски течения на 18.09.2018 (осреднени дневни стойности) – по време на Ден 1 на предизвикателството (плаване от Дуранкулак до Варна). Силно изразен пренос на водни маси от открито море към брега. (данни от портала Copernicus Marine)
Фиг. 4 Сила и посока на повърхностните морски течения на 19.09.2018 (осреднени дневни стойности) – по време на Ден 2 на предизвикателството (плаване от Варна до Бяла) Силно изразен пренос на водни маси от открито море към брега. (данни от портала Copernicus Marine)
Фиг. 5 Сила и посока на повърхностните морски течения на 20.09.2018 (осреднени дневни стойности) – по време на Ден 3 на предизвикателството (плаване от Бяла до Резово) Силно изразен пренос на водни маси от открито море към брега. (данни от портала Copernicus Marine)
Височина на вълните в Черно море
Фиг. 6 Височина на вълните в Черно море на 18.09.2018 – 0.4-0.6 m в акваторията на плаването (данни от портала Copernicus Marine)
Фиг. 7 Височина на вълните в Черно море на 19.09.2018 – 0.5-1 m в акваторията на плаването (данни от портала Copernicus Marine)
Фиг. 8 Височина на вълните в Черно море на 20.09.2018 – 1- 1.5-2 m в акваторията на плаването (данни от портала Copernicus Marine).
Резултати плаващи морски отпадъци
Фиг. 9 Количества плаващи отпадъци по маршрута на плаването на 18.09.2018. Имената на трансектите са изписани със съответните им кодове (BG-), маршрута на плаването е означен като непрекъсната линия.
Фиг. 10 Количества плаващи отпадъци по маршрута на плаването на 19.09.2018. Имената на трансектите са изписани със съответните им кодове (BG-), маршрута на плаването е означен като непрекъсната линия.
Фиг. 11 Количества плаващи отпадъци при наблюдения от малък плавателен съд на 22.09.2018. Имената на трансектите са изписани със съответните им кодове (BG-), маршрутът на плаването от 19.09.2018 е означен като непрекъсната линия.
Фиг. 12 Количества плаващи отпадъци при наблюдения от борда на Rainbow Warrior на 10.08.2017. Имената на трансектите са изписани със съответните им кодове (BG-), маршрутът на плаването от 18.09.2018 е означен като непрекъсната линия.
Фиг. 13 Количества плаващи отпадъци при наблюдения от борда на Rainbow Warrior на 9.08.2017. Имената на трансектите са изписани със съответните им кодове (BG-), маршрутът на плаването от 19.09.2018 е означен като непрекъсната линия.
При сравнение на наблюдаваните количества плаващи отпадъци по време на това изследване с данни събирани в същите акватории през 08.2018 г от борда на кораба Rainbow warrior (Berov & Klayn, in review), ясно се вижда голямата междугодишна динамика в замърсяването по крайбрежието ни. Райони, в които през 08.2017 г. бяха наблюдавани големи струпвания от плаващи пластмаси – около нос Калиакра и Варненски залив, при тазгодишното наблюдение бяха чисти. Тази съществена междугодишна разлика още веднъж подчертава нуждата от по-редовни и систематични наблюдения на замърсяването на акваторията на Черно море с плаващи отпадъци, по възможност комбинирани с наблюдения на замърсяването по плажовете с новоизхвърлени плаващи предмети. Еднократните наблюдения дават представа само за моментното състояние и количества плаващи отпадъци по морската повърхност.
Замърсяване на плажни ивици с плаващи отпадъци в периода на изследването
Предвид силните течения и ветрове с посока към морският бряг преди и по време на проучването ни, липсата на големи количества пластмасови отпадъци по крайбрежието ни по време на проучването не е изненада. Наблюденията на новопоявили се на пясъчната ивица на плаж Алепу плаващи отпадъци, изхвърлени от вълните в периода преди 24.09.2018 е ясна индикация, че морските бури са транспортирали голяма част от плаващите отпадъци на сушата.
Голяма част от гореизброените отпадъци бяха прясно отложени на плажната ивица, в зоната на разливане на вълните при бурите в предходна седмица.
Фиг. 16 Отложени в северната част на плаж Алепу пластмасови отпадъци (27.09.2018 г.)
Изводи
1. В периода 18-22.09.2018 г в крайбрежните води на Черно море пред българския бряг бяха наблюдавани сравнително малък брой плаващи отпадъци , значително по-малко в сравнение с наблюдаваните през 08.2017 г. в същите райони на изследване.
2. Присъствието на плаващи отпадъци дори в зоната с най-висок брой плаващи отпадъци (Созополски залив 22.09.2018 г), беше силно променлива, появата на ветрове с посока към бреговата ивица доведоха до бързо изчезване на плаващите отпадъци.
3. В периода след силните ветрове, вълнение и морски течения с посока към българския бряг (17-26.09.2018), беше отчетено отлагането на големи количества пластмасови отпадъци по плажове по южното ни Черноморие (плаж Алепу). Този феномен обяснява донякъде и малките количества наблюдавани в открито море плаващи отпадъци в предходните дни – голяма част от тях са били транспортирани към брега и са били отложени по плажове и скални брегове.
4. Типичните есенни морски бури “мелтеми” с посока на вятъра И-СИ, силно вълнение и повърхностни морски течения с посока З-ЮЗ имат свойството да ‚почистват‘ крайбрежните води от плуващите в тях отпадъци и да ги депозират по плажните и скалисти брегове по Черноморието ни.
5. Препоръчително е бъдещи наблюдения за плаващи морски отпадъци да бъдат комбинирани с наблюдения за новоотложени по плажовете плаващи отпадъци ( преди и след периоди със силни ветрове, вълнение и течения), с цел да бъде установена по-точно пътя на попадалите в морето замърсители.
6. Еднократните наблюдения дават представа само за моментното състояние и количества плаващи отпадъци по морската повърхност и трябва да бъдат комбинирани с океанографски мониторинг на движението на водните маси в крайбрежната зона, и моделиране на разпространението на различни типове пластмасови отпадъци в морските води.
Какво можем да направим, за да помогнем за наблюденията на замърсяването на крайбрежните води и плажовете на Черно море?
2. Включете се в доброволни кампании за почистване и наблюдение на замърсяване на крайбрежието ни, организирани от Greenpeace, За Земята, Surfrider Foundation, общини и медии.
4. Настоявайте за по-скорошни промени в законодателството на България и ЕС, ограничаващи ползването на пластмасови продукти за еднократна употреба – напр. Директивата на ЕС за Пластмасови продукти за еднократна употреба.